Starbuck - Holger Meins

Starbuck - Holger Meins

(Starbuck - Holger Meins)
Gerd Conradt / D, 2001
německy / české a anglické titulky, 92 min

Starbuck – tak se nazýval kormidelník velrybářské lodi „Pequod“ z legendárního románu Hermana Melvillea – „Moby Dick“. Tak si říkal i Holger Meins, když šel ve jménu RAF do ilegality. V roce 1974 zemřel ve vězení po 50 dnech hladovky, kterou protestoval proti izolační vazbě. Stal se tak vůbec prvním mrtvým z řad RAF.

Dokumentarista Gerd Conradt se ve svých filmech opakovaně vrací k tématům studentského hnutí v Německu a RAF. Osm let před jeho smrtí se Conradt seznámil s Hogerem Meinsem na Filmové a televizní akademii v Berlíně. Jeho filmová koláž „Starbuck Holger Meins“ se pokouší o charakterovou studii bývalého spolužáka a přítele. Conradt ukazuje obrazy a ukázky z filmů umělecky velmi nadaného Meinse a prezentuje je ve vztahu k jeho radikalizujícímu se pohledu na svět.

Zároveň se dostávají ke slovu velmi odlišní svědkové doby, mezi nimi jsou například vdova po Rudi Dutschkem, Gretchen, filmař Harun Farocki, otec Holgera Meinse, ale i bývalý komisař Spolkového kriminálního úřadu (BKA), Alfred Klaus. Vznikl tak pestrý portét o vývoji mladého umělce v teroristu Frakce Rudé armády.

Související odkazy:
Oficiální web, IMDB.com (4.1/10)

Mojekino.cz