Doba olověná

Doba olověná

(Die bleierne Zeit)
M. von Trotta / D, 1981
německy / české titulky, 107 min

Přehrát trailer

Farářovy dcery, Juliane a Marianne, narozené během války, vyrůstají v měšťáckém prostředí 50. let - v takzvané „olověné době“. V souvislosti s Hnutím `68 se obě angažují v revolučních společenských změnách - každá však jiným způsobem. Starší Juliane se dožaduje reforem z pozice redaktorky feministického časopisu, zatímco Marianne se rozhodne pro „ozbrojený odpor“. Uchyluje se do ilegality, je však zatčena a jako teroristka držena v izolační vazbě ve vězení v Stammheimu. Během Julianiných návštěv ve vězení se obě sestry opět sbližují. Když je smrt Marianne ve Stammheimu oficiálně deklarována jako sebevražda, Juliane neuvěří a hnána posedlostí se snaží usvědčit příslušné orgány ze zavraždění své sestry.

Ve svém třetím filmu mapuje režisérka Margarethe von Trotta Německo 50 - 70. let. Fiktivní příběh se volně opírá o skutečné životy dvou rozdílných sester - ve vězení zemřelé členky teroristické RAF, Gudrun Ensslinové, a její sestry Christiane.

Na festivalu v Benátkách získal film Zlatého lva; obě hlavní představitelky Jutta Lampe a Barbara Sukowa si zárověň odnesly Zlatého Phoenixe za nejlepší herecký výkon.

Související odkazy:
Oficiální web, IMDB.com (7.6/10)

Mojekino.cz