Nůž v hlavě

Nůž v hlavě

(Messer im Kopf)
Reinhard Hauff / D, 1978
německy / české titulky, 108 min

Host: Reinhard Hauff
Po projekci bude následovat debata.

Biogenetik Hoffmann je během policejní razie v domnělém konspiračním mládežnickém centru postřelen. Těžké zranění mu přivodí ztrátu paměťi i řeči. Poté, co se probudí z komatu, si uvědomí, že je vystaven spekulacím kolem vlastní identity. Policie a média ho považují za nebezpečného teroristu, kterému jeho původní profese slouží jen jako kamufláž. Přátelé však Hoffmanna popisují jako neškodného vědce, který musí čelit nemilostnému policejnímu teroru. Levicovou scénou je Hoffmann vnímán jako mučedník. Hoffmann, stojící pod neustálou policejní ochranou, se však brání jakýmkoli pokusům o manipulaci s jeho osobou. Tak jak se učí znovu mluvit a psát, tak namáhavé je pro něj nalézt svou minulost.

Skličující drama Reinharda Hauffa Nůž v hlavě zobrazuje společenské klima rok po krvavém konci „Německého podzimu“, který rozdělil Německo do dvou politicky nesmiřitelných táborů.

Vedle Bruno Ganze ("Pád třetí říše", "Nebe nad Berlínem") v roli Hoffmanna vyniká i Angela Winkler ("Plechový bubínek", "Ztracená čest Kathariny Blumové") v roli jeho ženy. Tento hraný snímek se již dávno stal dokumentem své doby.

Související odkazy:
Oficiální web, IMDB.com (7.3/10)

Mojekino.cz