Alois Nebel | FilmŠejk

Alois Nebel | FilmŠejk

(Alois Nebel | FilmŠejk)
Tomáš Luňák / CZ, 2011
česká verze, 80 min

Přehrát trailer

žáci, studenti a učitelé ZŠ a SŠ | vstupné: 30 Kč

Úvodní projekce nového interaktivního filmového klubu pro žáky, studenty a učitele základních a středních škol nabídne jedinečnou příležitost popovídat si s režisérem filmu Alois Nebel Tomášem Luňákem, který uvede projekci a po ní bude s vámi debatovat a odpovídat na vaše otázky. Navíc můžete soutěžit a vyhrát věcné ceny.

Pravidelné středeční projekce FilmŠejku jsou pro žáky, studenty a učitele základních a středních škol za 30 Kč (po předložení průkazu, např. ISIC/ITIC), pro ostatní diváky za běžné vstupné.

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.

Související odkazy:
Oficiální web, ČSFD.cz (64%), IMDB.com

Recenze:
Cinepur.cz

Mojekino.cz