Amreeka

Amreeka

(Amreeka)
Cherien Dabis / USA - CDN, 2009
anglicko-arabsky / české a anglické titulky, 96 min

Přehrát trailer

Atraktivně a vtipně natočený příběh Palestinky, která emigruje do USA. Amreeka (arabsky Amerika) vypovídá o životě Muny, rozvedené křesťanky ze Západního břehu Jordánu, která se svým synem Fadim odjíždí za vidinou lepší budoucnosti do malého města v Illinois. Tam její dospívající syn proplouvá chodbami střední školy podobně jako předtím vojenskými checkpointy (kontrolními stanovišti), zatímco Muna – bankovní účetní s desetiletou praxí a znalostí jazyků – se snaží uživit jedinou prací, kterou se jí podařilo najít: smažením hamburgerů.

Velmi civilně natočený snímek zachycuje jednak otázku přistěhovalectví a stesk po domově, tak i protimuslimské nálady části amerického obyvatelstva po 11. září na pozadí americké invaze do Iráku. Především ale vyzdvihuje bezprostřednost hlavní postavy Muny a obecně lidskost a přátelskost palestinské komunity a její tradiční vazby konfrontované s moderní společností.

Film je celovečerním debutem americko-palestinské režisérky, jež se při psaní scénáře inspirovala svou vlastní zkušeností (narodila se v USA palestinsko-jordánským rodičům). Snímek se dostal do oficiálního výběru na filmovém festivalu Sundance a získal řadu ocenění – na filmovém festivalu v Cannes, Dubaji, Káhiře a jinde.

Související odkazy:
Oficiální web, ČSFD.cz (72%), IMDB.com (7.1/10)

Mojekino.cz