Krvavá svatba + Suite Flamenca

Krvavá svatba + Suite Flamenca

(Bodas de Sangre + Suite Flamenca)
Antonio Gades / E, 2013
originální verze, 112 min

Přehrát trailer

Teatro Real, Madrid záznam z 9. května 2011

KRVAVÁ SVATBA

Roku 1974 přistoupil Antonio Gades k choreografii španělských tanců svým baletem Krvavá svatba. Libreto vycházelo z dramatu Federica Garcíi Lorcy, inspirovaného zprávou o dramatické události v Nijaru roku 1928. Baletní verzi vytvořil Alfredo Mañas, který již s Gadesem spolupracoval o deset let dříve na inscenaci Don Juan. Tanečník a choreograf Gades k dílu říká: „Ačkoli byla premiéra v Římě, chtěl jsem Krvavou svatbou uctít španělského básníka. Narodil jsem se ve středozemské kultuře, v níž je mnoho žárlivosti, lásky i smrti, a nejen v tanci, také v literatuře, malířství a dalších uměních. Tušení tragédie je všudypřítomné. Krvavá svatba je skutečný španělský příběh, tragédie naplněná folklorem. Lorcovo dílo mě vždycky zajímalo, hlavně to, jak popisuje charakter obyvatel Andaluzie.” Šest let poté, co byl balet uveden v nejvýznamnějších světových divadlech, vytvořili Antonio Gades a Carlos Saura filmovou verzi, která zahájila úspěšnou kombinaci tance a filmu, jež toto umělecké duo proslavila a přispěla k popularizaci flamenca na celém světě.

Krvavá svatba byla provedena celou řadou tanečních souborů včetně Španělského národního baletu, Kubánského národního baletu, Baletu v Nancy, Římské opery a Andaluzského tanečního ansámblu. Soubor Antonia Gadese uvádí balet znovu jako jedno z nejvýznamnějších španělských děl dramatického baletu a předního díla klasického i soudobého tance 20. století.

SUITE FLAMENCA

Tance, jimiž Antonio Gades zahájil kolem roku 1963 sólovou kariéru, tvořily základ, z nichž o pět let později vznikla Suite Flamenca, osm choreografií tradičního flamenca, jak ho vidí Gades. Suitu realizoval Gadesův soubor, k němuž patřila mimo jiné Cristina Hoyos, jeho taneční partnerka po dobu téměř dvaceti let, než ji vystřídala Curra Jiménez, s níž Gades tančí v poslední době. Suita byla provedena jako druhý díl Španělské suity, jejíž části tvořily Jota, Vito, Smrt Dona Juana, Zapateado de Sarasate a další čísla, která byla v obměnách zařazována v následujících letech.
Suite Flamenca je řadou čísel, dovolujících obdivovat estetiku flamenca se sóly, duety a skupinovými tanci. Všechny tance jsou pojaty z individuální perspektivy Antonia Gadese. Nabízí se jedinečná šance sledovat cestu flamenca jako spojení avantgardy s klasickým uměním.

Související odkazy:
Oficiální web

Mojekino.cz