Rodinný podnik | NT Live

Rodinný podnik | NT Live

(A Small Family Business)
Adam Penford / GB, 2014
anglicky / české titulky, 160 min

Divoké odhalení podnikatelské chamtivosti od držitele ceny Olivier Alana Ayckbourna (autora her Můj dům, můj hrad či Neklidná premiéra). A Small Family Business se vrací na jeviště Národního divadla poprvé od své úspěšné premiéry v roce 1987, kdy vyhrál cenu Evening Standard pro nejlepší novou hru.

Hlavní hrdina Jack McCracken je zásadový muž v zkorumpovaném světě. Ale ne na dlouho. Chvíli poté, co převezme podnik svého tchána, k němu přistoupí soukromý detektiv vyzbrojený kompromitujícími informacemi. Z nich je zřejmé, že příbuzní, k nimž se Jack přiženil, jsou zloději a nevěrníci, kteří ze svých domovů na předměstí jeho podnik vyrabovali. Jackova integrita se rychle změní v rozhodnutí postarat se výhradně o své zájmy – a komická hysterie vrcholí až k děsivé pointě.

Sir Alan Ayckbourn
Letos pětasedmdesátiletý dramatik a režisér z Londýna od roku 1967 napsal víc než sedmdesát her, které se hrály a hrají kromě Londýna i na Broadwayi nebo v Česku (např. Včera tě zabiju, Aby bylo jasno). Jeho díla získala ceny Olivier, Evening Standard i Tony, několik z nich bylo i zfilmováno. V roce 1987 byl povýšen do šlechtického stavu. Mezi lety 1972 a 2009 působil jako umělecký ředitel Stephen Joseph Theatre v anglickém Scarborough.

Nigel Lindsay
Často obsazovaný televizní, filmový i divadelní herec je u nás známý především jako jeden z pomatených hrdinů teroristické černé komedie Čtyři lvi. V poslední době byl na londýnských jevištích viděn jako Bolingbroke po boku Davida Tennanta v Richardovi II. od Royal Shakespeare Company nebo v nové hře Nicka Payna The Same Deep Water As Me v divadle Donmar. Zahrál si i v divadelním muzikálu o Shrekovi, za nějž byl nominován na cenu Olivier.

Související odkazy:
Oficiální web

Mojekino.cz