Ve službách francouzské legie

Ve službách francouzské legie

(Ve službách francouzské legie)
2017
česky, 120 min

Stano Gazdík
15 let kariéry elitního vojáka

Jak probíhají „přijímačky“ do cizinecké legie, jaké hodnoty její členové sdílí a kde se elitní jednotky rekreují? Se Stanem Gazdíkem se podíváme do minulosti i současnosti Francouzské cizinecké legie. Co vše obnáší kariéra legionáře a co dělat když dojdou síly i motivace?
Bývalý sergent chef speciálních jednotek francouzské cizinecké legie Stanislav Gazdik se narodil v roce 1970 v Karviné. Prošel základní vojenskou službou na konci reálného socialismu a při návratu do civilu se rozhodl využít možností nově získané „polistopadové svobody“ a v květnu 1991 odešel do cizinecké legie. Byl zařazen do 2. výsadkového pluku CL (2.REP). Od roku 1994 povýšil a až do roku 2003 sloužil u speciální jednotky 2. výsadkového pluku - CRAP (GCP). Sloužil na misích v Africe a v bývalé Jugoslávii. V letech 2003 – 2006 působil v útvaru, který má na starosti příjem nováčků - rekrutů do služeb cizinecké legie. Od roku 2006 podniká v oblasti profesní sebeobrany, osobního rozvoje a prevence proti násilí.

Voják ve výslužbě, francouzský státní občan, veterán jedenácti zahraničních misí a člen prestižní speciální jednotky GCP v rámci 2. výsadkového pluku (2.REP) Stanislav Gazdík, patří mezi ty legionáře cizinecké legie, kteří vstupovali do legie s jasným cílem: udělat vojenskou kariéru. Tenhle cíl si beze zbytku splnil, dostal se do speciální jednotky jako první z východního bloku, která je „elitou v elitě“. V rámci speciální jednotky, která čítá jen pár desítek mužů, se stal zástupcem velitele čety. Za své služby byl oceněn několika vyznamenáními - za tu nejcennější považuje la Médaille militaire, nejvyšší ocenění pro poddůstojníky.

Mojekino.cz